Dva poznata tipa guma koje vozači koriste ljeti su ljetne gume i cjelogodišnje gume. Vozači ove gume biraju ovisno o svojim potrebama i uvjetima vožnje. U ovom tekstu detaljno ćemo zaviriti u razliku između ovih tipova guma kako bi vam olakšali izbor. Dotaknut ćemo se njihovih performansa, načinu izrade, troškova i nekih od najboljih modela za ljetne gume i za cjelogodišnje gume.
Funkcija gume
Cjelogodišnje gume
Dizajnirane su kako bi pružale solidne performanse tokom čitave godine, uključujući različite vremenske uvjete. Bilo ljeto, zima, proljeće ili jesen, ove gume kombiniraju karakteristike ljetnih guma i zimskih guma kako bi dobili stabilnost i sigurnost u različitim uvjetima vožnje.
Ljetne gume
Specijalizirane gume dizajnirane kako bi pružale vrhunske performanse tijekom toplijih mjeseci. One su posebno dizajnirane kako bi trakcija na cesti bila maksimalna i kako bi upravljanje na cesti bilo oštrije bez obzira bilo mokro ili suho. Bitno je naglasiti da su ove gume preporučljive kada je temperatura viša od 7 stupnjeva.
Sastav guma
Ljetne gume imaju tvrđu gumenu smjesu koja pruža vozaču stabilnost na cesti te bolje upravljanje na suhoj cesti. Ova smjesa omogućuje bolje performanse u uvjetima visokih temperatura. S druge strane, cjelogodišnje gume obično su mekšeg sastava kako bi omogućile bolje prianjanje na mokrim i klizavim podlogama. Takva smjesa također donosi fleksibilnost gume u različitim temperaturama i uvjetima na cesti.
Performanse guma
Performanse cjelogodišnjih guma uvelike ovise o vrsti i kvaliteti gume te uvjetima vožnje. Valja naglasiti kako ove gume pružaju solidne performanse u različitim uvjetima, ali nisu jednako učinkovite ljeti kao ljetne gume niti zimi kao zimske gume. Ljetne gume pružaju izvrsne performanse i trakciju u ljetnim mjesecima. Ove gume mogu imat ograničene performanse na mokrim i zaleđenim kolnicima. U usporedbi s ljetnim gumama, cjelogodišnje gume mogu imati nešto manju trakciju i upravljivost u ljetnim mjesecima.
Cijena i životni vijek guma
Niži troškovi i niža cijena definitivno je na strani cjelogodišnjih guma. Jednostavno ne moramo plaćati izmjenu guma kada je prelazak na zimske gume jer one su dozvoljene po zakonu za vožnju i zimskim uvjetima. Minus ovih guma je trajnost jer zbog svojeg mekanijeg sastava izložene su bržem trošenju. Naravno, cijena ovih guma uvelike ovisi o brendu i kvaliteti izrade gume. Ljetne gume mogu biti skuplje, ali zato pružaju veću sigurnost i performanse u ljetnim mjesecima te isto tako ove gume dulje traju. Tvrđi sastav i određeni period za ljetne gume jedan su od bitnijih faktora kada pričamo o trajnosti ovih guma.
Preporuka cjelogodišnjih i ljetnih guma
Cjelogodišnje gume
Neke od najboljih cjelogodišnjih guma koje trenutno možemo naći na tržištu su Michelin CrossClimate, Goodyear Vector 4 Seasons i Continental AllSeasonContact. Ove gume kombiniraju optimalne performanse tokom čitave godine
Ljetne gume
Kada su u pitanju ljetne gume, popularan izbor svodi se na Michelin Pilot Sport 4, Bridgestone Potenza Sport i Continetal SportContact. Ove ljetne gume dizajnirane su kako bi pružale najbolje performanse tijekom toplijih mjeseci, s naglaskom na prianjanje, upravljanje i stabilnost na cestama.
Zključak
Odabir između cjelogodišnjih guma ili ljetnih guma ovisi o navikama i načinu vožnje vozača, uvjetima vozača i potrebama vozila. Važno je pažljivo razmotriti karakteristike ovih tipova gume kako bi osigurali sigurno i ugodno iskustvo vožnje u svim vremenskim uvjetima. Bez obzira na izbor guma, redovito održavanje i nadzor tlaka u gumama ključni su faktor za sigurnost i dugi životni vijek guma.